Rubycon 25V 470uf | High Stability Electrolytic Capacitor
Electrolytic Capacitor
25V
Rubycon
High Stability
Technical Specifications#
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Rated Voltage | 25V DC |
| Capacitance | 470uf |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | ~55 mΩ @ 20°C/120Hz |
| Rated Ripple Current | 1.7A @ 105°C/120Hz |
| Operating Temperature | -40°C to +105°C |
| Endurance (Lifetime) | 9,000 Hours @ 105°C |
| Dimensions (D x L) | Φ10mm x 12.5mm |
| Compliance | IEC 60384-4 Standard |
Key Features#
- Precision Performance: Optimized for stability in signal coupling and power decoupling.
- Compact Footprint: 10mm diameter allows for high-density PCB mounting.
